جلوه های ویژه بصری یا VFX چیست؟

جلوه های ویژه بصری یا VFX چیست؟

اگر جزو عاشقان ساخت فیلم و یا انیمیشن بوده باشید قطعاً نام وی اف اکس (VFX) به گوشتان خورده است، اما بسیاری از افراد نمی دانند که VFX چیست. در حقیقت بسیاری از مردم وی اف ایکس را با انیمیشن اشتباه می گیرند و درک صحیحی از تفاوت بین آن ها ندارند. همین مورد سبب شده تا بسیاری نتوانند تفکیک مناسبی بین این دو مورد انجام دهند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید بهتر است تا انتهای این متن با ما همراه شوید، چرا که قصد داریم به شیوه ای دقیق و مناسب به بررسی این سبک از فیلم سازی بپردازیم.

 

وی اف ایکس (vfx) چیست؟

وی اف ایکس (VFX) همان جلوه های ویژه بصری (Visual Effects) است که مشتمل بر اقداماتی می باشد که برای دستکاری در فیلم و یا تغییر بخش هایی از آن استفاده می شود. این اقدامات با استفاده از نرم افزار های ویژه انجام می شود و می تواند خروجی های متفاوتی داشته باشد. تغییراتی همچون تغییر نور، پس زمینه، تغییر حرکات، ساخت کاراکتر متفاوت و… از جمله مواردی است که به کمک وی افس ایکس بر روی فیلم ها اعمال می شود.

این سبک از تغییرات زمانی صورت می گیرد که ساخت آن بخش از فیلم پر هزینه، خطرناک و یا غیر ممکن باشد. در چنین حالتی افراد با استفاده از VFX صحنه و یا بخش مورد نظر را تولید می نمایند که انواع گوناگونی دارد. لازم به ذکر است که VFX در حقیقت ترکیبی از تصاویر واقعی و غیر واقعی می باشد که به صورت هماهنگ با هم عمل می نمایند. این تکنولوژی در واقع سنگ بنای فیلم های علمی تخیلی با کاراکتر های غیر عادی می باشد. عموماً وی اف ایکس بعد از پایان فیلمبرداری اثر آغاز می شود و مشتمل بر تصاویری است که به وسیله کامپیوتر ساخته شده است. این تصاویر در نهایت با تصاویر و فیلم های ساخته ی دست انسان ترکیب شده و یک فیلم مناسب را ایجاد می نماید. در وجه ی دیگر می توان گفت که وی اف ایکس برای ساخت فیلم های واقعی کاربرد دارد.

 

تفاوت VFX با انیمیشن

بسیاری از افراد در ابتدای فعالیت خود VFX را با انیمیشن اشتباه می گیرند. آن دسته از افراد این دو را یکی می دانند و تفاوتی بین آن ها قائل نیستند این موضوع در حالی است که این دو دسته از تولیدات دارای تفاوت های بسیار زیادی می باشند. در واقع انیمیشن به تولیداتی گفته می شود که تماماً به وسیله کامپیوتر ساخته شده و عموماً تصاویر واقعی در آن ها کمتر دیده می شود. این موضوع در حالی است که در جلوه های ویژه بصری یا VFX تنها بخشی از تولیدات توسط کامپیوتر ساخته شده و این تولیدات با ساخته های انسانی و صحنه های واقعی ترکیب می شوند.

در انیمیشن ها عموماً کاراکتر ها و صحنه های واقعی وجود ندارد و کل فیلم شامل تصاویری است که به وسیله کامپیوتر ساخته شده. البته باید این موضوع را هم خاطر نشان کرد که غالباً هر دوی این موارد توسط نرم افزار های مشابهی تولید می شوند اما رویه ساخت و پردازش آن ها متفاوت است. لازم به ذکر هست شما نیز می توانید با دانش کم در نرم افزار افتر اکت، جلوه های ویژه را در پروژه های خود پیاده کنید، این کار به وسیله پروژه های افتر افکت امکان پذیر است.

 

انواع جلوه های ویژه بصری یا vfx کدام اند؟

انواع جلوه های ویژه بصری یا vfx کدام اند؟

جلوه های ویژه یا vfx، انواع متفاوتی دارد که هر کدام رویه ی ساخت و البته خروجی متفاوتی دارند. هر کدام از این زیر دسته های VFX برای مجموعه ای از تولیدات مورد استفاده قرار می گیرد که این موضوع به نوبه خود می تواند در انتخاب تولید کنندگان تغییراتی را ایجاد نماید. ما در ادامه به شیوه ای مختصر انواع جلوه های ویژه را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار داده ایم.

 

VFX در فیلم های واقعی

رایج ترین و البته مهم ترین مدل از جلوه های ویژه است. در آن شیوه، تصاویر کامپیوتری به کمک تکنیک ها و نرم افزار های مختلف همچون افتر افکت و پریمیر (تفاوت افتر افکت و پریمیر چیست؟خلق می شود و سپس این تصاویر با فیلم اصلی ترکیب شده و یک خروجی کامل را ایجاد می کند. در این شیوه عموماً ساخت وی اف ایکس با فیلمبرداری اصلی همراه می باشد و بازیگران در یک پس زمینه سبز و بنا به درخواست کارگردان به ایفای نقش می پردازند. بعد ها در این پس زمینه سبز، تصاویر و کاراکتر های دلخواه جایگزین می شود. پیشنهاد می کنم از مقاله کروماکی چیست؟ دیدن نمایید.

 

مت پینتینگ (Matte painting)

این مدل از VFX عموماً بعد از فیلمبرداری آغاز می شود. در آن، مجموعه ای از تصاویر کامپیوتری ساخته می شود که در نهایت با همدیگر ترکیب می شوند تا مدل مورد نظر ایجاد شود. این مدل را می توان بعد ها در بخشی از فیلم مورد نظر قرار داد.

 

انیمیشن دیجیتالی

این فاکتور از دیگر مدل های VFX می باشد. در این حالت تمامی بخش ها از جمله روتوسکوپی، طراحی صحنه، طراحی پس زمینه ترکیب بندی، ایجاد سیستم ذره ای و … همگی با نرم افزار های گرافیکی انجام می شود و در نهایت با ترکیب نهایی آن ها یک خروجی واحد ایجاد می شود.

این موارد مدل های مختلفی از VFX بود که هر کدام در بخش هایی از صنعتِ جلوه های ویژه بصری کاربرد دارند. لازم به ذکر است که گستردگی جلوه های ویژه می تواند بسیار وسیع تر باشد اما ماهیت آن ها مشترک است.

 

اگر شما مدل دیگری از VFX می دانید برای ما در بخش نظرات کامنت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان