فوتیج چیست؟

فوتیج چیست؟

اگر تا به حال در زمینه ی تدوین و مونتاژ ویدیو کارکرده باشید، یقیناً نام فوتیج (Footage) به گوشتان خورده است. فوتیج، عموماً به عنوان راه حلی شناخته می شود که فیلمسازان و تدوینگران آن را به عنوان میانبر ساخت فیلم می شناسند. این دسته از تولیدات می توانند هزینه های سنگین فیلم سازی را به طرز معجزه آسایی کاهش دهند. از طرفی بسیاری از فوتیج ها تشابه زیادی به تصاویر واقعی دارند و می توانند جذابیت و زیبایی آثار سینمایی را افزایش دهند.

این مزیت ها موجب شده تا کاربرد فوتیج ها به شیوه ای شارپی افزایش یابد و به همین سبب دسته ها و گروه های مختلفی برای رده بندی آن ها ایجاد شده که هر کدام ویژگی های مربوط به خود را دارند. از طرفی دیگر نرم افزار های گرافیکی نیز خود را با آن ها وفق داده اند و به نحوی توسعه یافته اند که بتوان فوتیج ها را در آن ها به کار برد. اگرچه این حجم از مزیت ها را می توان در فوتیج ها مشاهده کرد اما تعداد زیادی از افراد تازه کار نمی دانند فوتیج چیست. ما در این مقاله قصد داریم به شیوه ای دقیق فوتیج و تمام زوایای مربوط به آن را برای شما شرح دهیم لذا اگر شما هم تمایل دارید تا فوتیج، انواع آن و کاربرد هایش را بدانید، بهتر است ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمایید.

 

فوتیج چیست؟

فوتیج ها را می توان از پرکاربردترین فایل ها در ساخت کلیپ های ویدیویی دانست. اگر بخواهیم به شیوه ای ساده فوتیج را شرح دهیم باید بگوییم که فوتیج ها، کلیپ و تصاویر ویدیویی هستند که از قبل تهیه شده اند و افراد می توانند آن ها را در ساختار ویدیو های خود استفاده کنند. در نظر بگیرید که باید یک صحنه ی انفجار و یا تخریب ساختمان در داخل کلیپی وجود داشته باشد. در این حالت، فیلم سازان می توانند به جای صرف هزینه های گزاف برای آن صحنه، به سادگی از فوتیج مربوط به آن ها استفاده نمایند. فوتیج ها انواع مختلفی دارند و فیلم سازان می توانند متناسب با نیاز خود آن ها را تغییر دهند.

می توان پس زمینه و یا کاراکتر های موجود در داخل یک فوتیج را حذف و کاراکتر و یا پس زمینه دلخواه خود را بدان افزود. از طرفی می توان با ترکیب صحنه های واقعی و فوتیج ها، یک کلیپ منحصر به فرد را تولید نمود. مدل دیگری از فوتیج ها وجود دارد که می توان افکت های مختلفی را به آن ها داد و یک جلوه ی بصری زیبا خلق نمود. مازاد بر این فوتیج ها را می توان در نرم افزار های مختلفی از جمله افتر افکت، پریمیر، سینما فوردی و امثال آن ها مورد استفاده قرار داد و به این ترتیب یک خروجی عالی را از آن ها به دست آورد.

این حجم از گستردگی و کارایی سبب شده تا متخصصان دسته های مختلفی را برای این فوتیج ها تعریف نمایند و آن ها در انواع مختلف طبقه بندی کنند. ما در ادامه مروری بر انواع فوتیج ها خواهیم داشت.

در ضمن ما در سایتمان مجموعه از فوتیج های کاربردی را برای دانلود قرار داده ایم، که برای دانلود فوتیج می توانید به آن صفحه مراجعه کنید.

 

انواع فوتیج کدام اند؟

انواع فوتیج کدام اند؟
انواع فوتیج کدام اند؟

فوتیج ها انواع متفاوتی دارند، که هر کدام از آن ها با توجه به مزیت ها و ساختاری که دارند، برای طیف مختلفی از ویدیو ها و کلیپ ها مناسب هستند. از طرفی ماهیت برخی از آن ها متفاوت بوده و همین مورد سبب شده تا در دسته های متفاوتی قرار بگیرند. ما در ادامه لیستی از انواع فوتیج را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم که می تواند درک شما از این ابزار را افزایش دهد. فقط توجه نمایید، توضیحات زیر به صورت خلاصه می باشد و برای مطالعه انواع فوتیج ها به صورت کامل و با مثال، روی لینک کلیک کنید.

 

آلفا فوتیج

آلفا فوتیج را می توان یکی از پرطرفدارترین انواع فوتیج در صنایع سینمایی دانست. تدوینگران به سادگی می توانند پس زمینه های این دسته از فوتیج ها را جدا نمایند و پس زمینه ی دلخواه خود را بدان اضافه کنند. از جمله معروف ترین آلفا فوتیج ها می توان به انواع افکت انفجار، آب، باران، مزرعه و…. اشاره نمود که در پروژه ها سینمایی کاربرد بسیار زیادی دارند.

 

استوک فوتیج چیست

این مدل از فوتیج ها هم کاربرد بسیار بالایی دارند. عموماً استوک فوتیج ها تصاویر واقعی هستند که توسط افراد و با استفاده از دوربین های مختلف تهیه شده است. هدف از این فوتیج ها تنها بکارگیری در فیلم ها و کلیپ های مختلف است. فیلمسازان می توانند بخش های مختلف این فوتیج را تغییر دهند و سپس آن را در کلیپ خود اعمال نمایند.

 

موشن گرافیک فوتیج

این دسته از فوتیج ها دقیقاً مشابه استوک فوتیج ها هستند، با این تفاوت که تصاویر آن ها به وسیله ی کامپیوتر طراحی شده است. عموماً موشن گرافیک فوتیج ها توسط نرم افزار هایی همچون افترافکت طراحی و از آن ها در کلیپ های مختلفی استفاده می شود. هدف اصلی از ساخت این فوتیج ها، ایجاد جلوه های ویژه بر روی ویدیو ها و کلیپ های مختلف می باشد.

 

فوتیج overlay

این دسته از فوتیج ها بیشتر برای خلق جلوه ها و افکت های نوری مورد استفاده قرار می گیرند که می تواند تا حد زیادی، زیبایی و جذابیت فیلم مورد نظر را افزایش دهد. فوتیج overlay تا حد زیادی مشابه فوتیج های آلفا هستند اما پس زمینه آن ها مشکی است. در این فوتیج ها عموماً جلوه ی نوری و یا پرتو های نوری وجود دارد که می توان با استفاده از ابزار های مختلف در برنامه های پریمیر و افتر افکت، تغییرات مختلفی را در آن ها اعمال نمود.

 

فوتیج کروماکی

این دسته از فوتیج ها را می توان جزو پرکاربرد ترین و البته معروف ترین فوتیج ها دانست که تاثیر زیادی در کاهش هزینه های فیلم سازان دارد. در فوتیج های کروماکی، کاراکتر بر روی یک بک گراند سبز که پرده کروماکی نام دارد، نقش های خود را ایفا می کند. پس از آن می توان کاراکتر را از پرده سبز جدا نمود و در پس زمینه دلخواه قرار داد. این دسته از فوتیج های جذابیت بسیار بیشتری دارند و فیلمسازان می توانند هدف خود را به سادگی بر روی آن پیاده نمایند.

 

کاربرد فوتیج ها

فوتیج ها به دلیل ماهیت و البته ساختاری که دارند، در طیف وسیعی از تولیدات ویدیویی مورد استفاده قرار می گیرند. همانگونه که اشاره کردیم این فوتیج ها در واقع تصاویری هستند که از قبل تولید شده اند و افراد به جای باز تولید دوباره، می تواند آن ها را در فیلم های خود استفاده نماید. فیلم سازان از این فوتیج ها به منظور کاهش هزینه های خود و افزایش جذابیت فیلم ها استفاده می نمایند. بیشترین کاربرد فوتیج ها در مواردی چون تدوین، میکس فیلم، تیزر تبلیغاتی، موزیک ویدیو، فیلم سینمایی، مونتاژ فیلم های عروسی و موارد مشابه است.

در هر یک از موارد مشابه می توان صحنه ها و یا کاراکتر هایی که در حالت عادی قابل ساخت نیست را با استفاده از فوتیج ها پیاده سازی کرد. برای مثال کاراکتر یک موجود فضایی عظیم الجثه را در نظر بگیرید که باید در یک فیلم سینمایی باشد، در چنین حالتی ساخت این کاراکتر گران و یا غیر ممکن است. در این وضعیت فیلم سازان می توانند به جای ساخت آن، از فوتیجش استفاده کنند. این موضوع نه تنها جذابیت فیلم را نگه می دارد بلکه هزینه ها را هم به شدت کاهش می دهد. لازم به ذکر است که انواع مختلف فوتیج ها در برنامه های تلویزیونی نظیر اخبار و برنامه های هواشناسی هم مورد استفاده قرار می گیرد که نحوه ی عملکردشان مشابه موارد قبل است. برای دانستن دیگر کاربرد های فوتیج، روی لینک کلیک کنید.

 

فوتیج در پریمیر چیست؟

همانگونه که اشاره کردیم نرم افزار پریمیر یکی از برنامه های محبوبی است که می توان به وسیله ی آن فوتیج ها را تولید و یا با سایر تولیدات ویدیویی ترکیب نمود. ( ما در مطلبی جداگانه با عنوان پریمیر چیست؟ به طور کامل راجع به نرم افزار پریمیر صحبت کرده ایم.) پریمیر در واقع برای ویرایش و تغییر فایل های ویدیویی ساخته شده است. این نرم افزار جزو بهترین برنامه هایی است که می توان با استفاده از آن تصاویر و فوتیج ها را ترکیب نمود و یک خروجی بسیار عالی را ایجاد کرد. روش های زیادی برای استفاده از فوتیج ها در نرم افزار پریمیر پرو وجود دارد اما ساده ترین آن ها حالت های ترکیبی یا blend mode  می باشد. در این حالت شما باید فوتیج را به عنوان کلیپ بالایی، و کلیپ اصلی خودتان را هم به عنوان کلیپ زیرین انتخاب کنید.

شما باید منوی effects control را انتخاب و با استفاده از گزینه هایی نظیر fx ppacity آن ها را انجام دهید. بعد از این، شما باید منوی blend mode را انتخاب کنید. در این گزینه، طیف وسیعی از حالت ها برای ترکیب دو کلیپ قرار داده شده است که شما می توانید متناسب با نیاز و هدف خود آن ها را انتخاب کنید. البته باید این موضوع را خاطر نشان کرد که شما می توانید با استفاده از شیوه های دیگر هم، فوتیج را در این نرم افزار به کار ببرید و یا حتی با استفاده از پریمیر، فوتیج های مختلفی را بسازید.

فوتیج در افتر افکت و پریمیر
فوتیج در افتر افکت و پریمیر

 

فوتیج در افتر افکت چیست؟

افتر افکت هم از دیگر نرم افزار هایی است که فوتیج ها در آن کاربرد بالایی دارند. این نرم افزار با پریمیر شرکت واحدی دارد و لذا دور از انتظار نیست که منو های مشابهی هم داشته باشند. اما تفاوت بارزی بین این دو وجود دارد؛ که ما در مطلبی به طور کامل تفاوت افتر افکت و پریمیر را توضیح داده ایم. پریمیر بیشتر برای ویرایش ویدیو ها ساخته شده اما افترافکت بیشتر برای ساخت تصاویر کامپیوتری و جلوه های ویژه مناسب است و به همین جهت می توان گفت که این دو در زمینه ی فوتیج ها نیز متفاوت هستند.

در افتر افکت بیشتر جلوه ها و تصاویر کامپیوتری ساخته می شود. از طرفی این نرم افزار گزینه ای مناسب برای افزودن جلوه های ویژه و اعمال تغییرات مختلف در آن ها است. این نرم افزار در مقایسه با پریمیر قدرت بالاتری در افکت گذاری دارد و به همین جهت برای اعمال تغییرات و یا خلق فوتیج های overlay گزینه ای به مراتب ایده آل تر است.

نحوه ی استفاده از فوتیج ها در افتر افکت دارای نقاط مشترک زیادی با پریمیر است. در این نرم افزار هم گزینه ای تحت عنوان blend mode  وجود دارد که افراد می توانند مشابه با پریمیر از آن استفاده نمایند. البته باید این موضوع را خاطر نشان کرد که افتر افکت قابلیت های متمایزی دارد که برخی از آن ها در پریمیر وجود ندارد. این قابلیت ها می توانند به افزودن و یا مدیریت بهتر فوتیج ها کمک کنند. اسکریپت های مختلف برای ساماندهی، Placeholders ، proxies  و… از جمله امکاناتی است که می تواند کار با فوتیج در افترافکت را ساده تر نماید.

 

سخن آخر

فوتیج ها را می توان از پرکاربرد ترین ابزار ها در دنیای تدوین و مونتاژ دانست. این کاربرد گسترده سبب شده تا این تولیدات در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند و طراحان فوتیج را در دسته های مختلفی نظیر فوتیج استوک، فوتیج آلفا، موشن گرافیک فوتیج ، فوتیج overlay و کروماکی فوتیج قرار دهند. فوتیج ها می توانند هزینه های گزاف ساخت صحنه های مختلف را کاهش دهند و جذابیت اثر را هم بیشتر کنند.

این فوتیج ها، شامل صحنه های مختلفی هستند که در مواردی همون برنامه های تلویزیونی، فیلم های عروسی، فیلم های تلویزیونی، اخبار و… کاربرد دارند. البته این کاربرد وابسته به نرم افزار هایی همچون افتر افکت و پریمیر است. ما در این مقاله سعی کرده ایم تا به شیوه ای دقیق و البته شیوا مفهوم فوتیج، انواع آن و کاربرد هایش را برای شما عزیزان شرح دهیم؛ البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که فوتیج ها گستردگی بسیار بالایی دارند.

لذا اگر شما هم نکات تازه ای در رابطه با آن ها در نظر دارید می توانید در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان