این وب سایت به فروش می رسد، برای اطلاعات بیشتر به شماره 8423 408 0921 پیام بدهید.

کروماکی چیست؟

کروماکی چیست؟

اگر پشت صحنه ی فیلم های علمی تخیلی را دیده باشید، قطعاً یک پرده ی سبز رنگ را مشاهده کرده اید که بازیگران در بستر آن حرکات و نمایش خود را اجرا می کنند. این موضوع در حالی است که همان صحنه در فیلم، دارای پس زمینه و کاراکتر های مختلفی است که بسیار جذاب است. این تکنیک در واقع کروماکی نام دارد. کروماکی یک ترفند در فیلم سازی است که در آن تولیدکنندگان، به جای خلق صحنه های گران و یا غیر ممکن، از یک پرده ی سبز رنگ استفاده می نمایند و بعد ها در طی تدوین، به جای پرده سبز رنگ، طرح و رنگ دلخواه خود را قرار می دهند. البته این موضوع ابعاد بسیار گسترده و البته متنوعی دارد که ما در این مقاله قصد داریم به شیوه ای دقیق به آن ها بپردازیم. اگر شما هم نمی دانید که کروماکی چیست، بهتر است تا انتهای این متن با ما همراه شوید.

 

ماهیت کروماکی

عموماً خلق بسیاری از صحنه ها و کارکتر هایی که در فیلم ها وجود دارد، برای فیلم سازان مقدور نیست. دلیل آن را می توان پرهزینه بودن، خطرناک بودن و یا حتی غیر ممکن بودن آن طرح دانست و به همین جهت است که خالقان ویدیو ها مجبور می شوند تا از روش های جایگزین استفاده نمایند. کروماکی یا برش فام یکی از این روش های جایگزین است. در این حالت فیلم سازان به جای صحنه ی مورد نظر یک پرده سبز رنگ و یا آبی رنگ قرار می دهند و فرآیند فیملبرداری خود را شروع می کنند. بعداً این پرده سبز در طی فرآیند تدوین حذف شده و صحنه ی مورد نظر که ساخته ی کامپیوتر است، جایگزین می شود. پیشنهاد می کنم حتما مقاله جلوه های ویژه چیست را مطالعه نمایید، از تکنیک کروماکی در جلوه های ویژه استفاده زیادی می شود.

پرده ی کروماکی در حقیقت یک راهکار برای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در طی فرآیند ساخت فیلم می باشد. این شیوه عموماً هزینه هایی به مراتب کمتر دارد. این تکنیک امکان ارائه ی تصویر در داخل یک قاب، بدون پس زمینه را ارائه می دهد و پس از آن فیلمساز می تواند این تصاویر را با پس زمینه ی دلخواه خود (که عموماً کامپیوتری است) تعویض نماید. به عبارت ساده تر می توان گفت که کروماکی وسیله ای برای ترکیب تصاویر طبیعی و کامپیوتری است و یکی از محبوب ترین راهکار ها برای ساخت جلوه های ویژه به حساب می آید.

 

فون کروماکی چیست؟

بدیهی است که برای انجام پروژه هایی که باید با تکنیک کروماکی انجام شود، می بایست یک بک گراند به رنگ سبز یا آبی ایجاد شود. این بک گراند فون کروماکی نام دارد که به آن پرده کروماکی هم گفته می شود. فون کروماکی عموماً پارچه ای با ساختار منحصر به فرد است و برای امور مخصوص به کار می رود. این فون می تواند ابعاد متفاوتی داشته باشد که بسته به نوع کار تعیین می شود. لازم به ذکر است که فون کروماکی می تواند برای عکاسی در آتیله ها و یا فیلمبرداری در استودیو های ویژه فلیمسازی به کار برود.

فون ها از پارچه های کتانی با قابلیت کشش مناسب ساخته می شوند که تراکم بالایی دارند و موجب انعکاس نور نمی شوند. این فون ها به عنوان پرکاربرد ترین نوع پس زمینه در صنعت فیلم سازی شناخته می شود که به فیلم سازان اجازه می دهد تا بتوانند کاراکتر ها و بک گراند های بسیار پرهزینه را به شیوه ای ارزان و آسان تولید نمایند. این موضوع باعث شده تا کاربرد فون های کروماکی روز به روز بیشتر شود.

این موضوع را در نظر داشته باشید که فون کروماکی تنها به عنوان پرده و پس زمینه به کار نمی رود بلکه گاهاً کاراکتر ها نیز آن را به عنوان لباس بر تن می کنند و همین راهکاری برای خلق کاراکترهایی با اندام و چهره های عجیب و غریب نظیر کاپیتان آمریکا ، مرد آهنی و…. شده است. البته باید این موضوع را خاطر نشان کرد که این روز ها شیوه های جایگزین برای فون های کروماکی بوجود آمده است اما هیچ کدام از آن ها نتوانسته اند فون کروماکی را به طور کامل از صحنه کار محو نمایند .

 

کاربرد کروماکی

کروکامی کاربرد های بسیار متنوع و گوناگونی دارد. اگر بخواهیم به شیوه ای واضح کاربرد های این تکنیک را شرح دهیم، باید بگوییم، هر زمان که ساخت پس زمینه یا کاراکتر ها دشوار و غیرممکن باشد، می توان کروکامی را به عنوان یکی از راهکار های جایگزین استفاده کرد. با این اوصاف می توان ساخت کاراکتر ها و پس زمینه فیلم های علمی تخیلی را یکی از مهم ترین و البته معروف ترین کاربرد های این تکنیک دانست که البته این تنها کاربرد آن نیست. استودیو های خبرگذاری و البته برنامه های هواشناسی هم به شیوه ای مداوم از این تکنیک استفاده می نمایند. همچنین از تکنیک کروماکی در فوتیج ها نیز استفاده می شود، مثلا در فوتیج کروماکی تبلت، از رنگ سبز روی نمایشگر تبلت استفاده شده تا تدوینگر تصویر مدنظرش رو جایگزین کند.

در این حالت گوینده ی خبر روبروی یک پرده سبز و یا آبی ( بسته به لباس گوینده ) قرار می گیرد و خبر ها را اعلام می کند. در برنامه های هواشناسی هم دقیقاً چنین کاری انجام می شود. در برنامه های هواشناسی عموماً مجری حرکات از پیش تعیین شده ای را بر روی پره کروماکی انجام می دهد و سپس تدوینگران هم پرده کروماکی را حذف کرده و نقشه ی هواشناسی را قرار می دهند. در چنین حالتی بینندگان یک تصویر ترکیب شده از نقشه و حرکات گوینده ی خبر مشاهده می کنند.

 

پارچه ی مناسب برای کروماکی

همانگونه که گفتیم کروماکی کاربرد های بسیار زیادی دارد و نمی توان از اهمیت آن در ساخت ویدیو های جذاب غافل شد. البته اهمیت آن به شرطی است که بتوانید بهترین و مناسب ترین گزینه ها را برای این تکنیک استفاده نمایید. پارچه ی کروماکی، یکی از این گزینه های حائز اهمیت است که می تواند تاثیر زیادی بر روی خروجی کار داشته باشد. باید این نکته را در نظر داشته باشید که نمی توان هر پارچه ای را به عنوان پرده کروماکی استفاده نمود.

پارچه هایی که بدین منظور استفاده می شوند، باید چند ویژگی منحصر به فرد داشته باشند. اول از همه رنگ پارچه است. باید رنگ این پارچه سبز و یا آبی مات باشد که در ادامه دلیل این موضوع را به دقت شرح می دهیم . فاکتور دوم تراکم پارچه است. باید پارچه ای که به عنوان پرده کروماکی استفاده می شود، تراکم بالای داشته باشد و تحت هیچ شرایطی پشت آن قابل مشاهده نباشد. افزون بر این، پارچه ی مورد نظر نباید انعکاس زیادی داشته باشد که در نورپردازی محیط تداخل ایجاد کند.

ویژگی دیگری که می بایست در پارچه ی مناسب کروماکی دیده شود، قابلیت کشسانی آن است. پارچه مورد نظر شما باید قابلیت کشسانی کافی داشته باشد  تا در اثر تغییر طول خسته نشود و یا پشت آن مشخص نباشد. با توجه به این موراد می توان گفت که پارچه ی کتان می تواند گزینه ای مناسب برای پرده کرومامی باشد . البته در نظر داشته باشید که اگر بتوانید مدل های دو رو از پرده کروماکی را تهیه نمایید، می توانید در شرایط متفاوت، اقدام به فیلمبرداری کنید.

 

کد رنگ کروماکی

اگر تاکنون به ویدیو هایی که با کرومامی ساخته می شوند، دقت کرده باشید، متوجه می شوید که عموماً پرده هایی با رنگ سبز و یا آبی برای این صحنه ها استفاده می شود. دلیل این امر را می توان تفاوت رنگی دانست که این دو با لباس ها و صحنه های معمولی دارند. به عبارت ساده تر این رنگ ها با توجه به تفاوتی که دارند، بسیار ساده تر در فرآیند تدوین شناسایی و حذف می شوند.

البته باید این موضوع را خاطر نشان کرد که رنگ سبز بیشترین کاربرد را دارد چرا که عموماً این رنگ برای لباس و پوشش انسان طرفداران کمتری دارد. البته در صحنه های دارای گیاهان سبز و یا مواردی که رنگ سبز در ساختار اصلی وجود دارد، می توان از رنگ آبی به عنوان پرده کروماکی استفاده نمود و همین دلیل استفاده از پارچه های دو رویی است که قبلاً بدان اشاره کردیم.

حال که دلیل این رنگ ها را درک کردید، بهتر است بدانید که نمی توان هر رنگ سبز و یا آبی را برای این پرده ها استفاده نمود. در واقع طیف وسیعی از رنگ های سبز وجود دارد که درجاتی با هم تفاوت دارند و این تفاوت، بعد ها می تواند برای تدوینگران مشکل ساز باشد. به همین جهت عموماً فیلمسازان از رنگ پیکو اکرلیک مات استفاده می نمایند که کد رنگ های آن c2644  یا c5711 می باشد.

باید این نکته را خاطر نشان کرد که این کد رنگ ها بسته به نور پردازی و البته نوع صحنه و استودیو متفاوت است و عوامل فیلم کد دقیق آن را مشخص می نمایند. لازم به ذکر است که این موارد تنها جنبه ی کلیات دارد و جزئیات آن توسط فیلمبردار ها و عوامل صحنه تعیین می شود.

اگر شما هم در این رابطه جزئیات بیشتری دارید، می توانید در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان