این وب سایت به فروش می رسد، برای اطلاعات بیشتر به شماره 8423 408 0921 پیام بدهید.

انواع فوتیج ها را بشناسید

انواع فوتیج ها

فوتیج ها را می توان از مهم ترین و البته پرکاربردترین فایل ها در ساخت ویدیو ها و کلیپ ها دانست. این دسته از تولیدات عموماً تصاویر و ویدیو های خامی هستند که توسط دوربین ها ضبط شده اند و هیچ گونه جلوه ی خاصی بر روی آن ها قرار نگرفته است. همین موضوع سبب شده تا آن ها برای ساخت کلیپ ها و ویدیو های مختلف، گزینه ای مناسب باشند. البته باید این موضوع را خاطر نشان کرد که فوتیج ها به دلیل ساختاری که دارند، بسیار گسترده هستند و همین مورد عاملی بوده تا افراد حرفه ای، آن ها را در گروه های مختلفی دسته بندی نمایند. ما در ادامه انواع فوتیج را برای شما ذکر کرده ایم و توضیحات مختصری در رابطه با هر کدام داده ایم که می تواند به شناخت بهتر آن ها توسط شما کمک کند. در ضمن شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به فوتیج ها، از مقاله ما با عنوان فوتیج چیست دیدن نمایید.

 

انواع فوتیج و ماهیت آن ها

همانگونه که اشاره کردیم، طیف تولیدات تصویری بسیار زیاد است و نمی توان آن ها را به یک گروه خاص محدود نمود. از طرفی فوتیج ها هم می توانند در بیشتر این تولیدات مورد استفاده قرار گیرند و به همین جهت طبیعی است که انواع مختلفی از فوتیج ها نیز وجود داشته باشد. عموماً انواع فوتیج به صورت موردی شامل موارد زیر است که در ادامه هر کدام را شرح خواهیم داد.( برای دانلود فوتیج ها، روی لینک کلیک کنید.)

  • آلفا فوتیج
  • استوک فوتیج
  • کروماکی فوتیج
  • فوتیج Overlay
  • موشن گرافیک فوتیج

 

آلفا فوتیج

آلفا فوتیج ها را می توان جزو پرکاربردترین و البته محبوب ترین نوع فوتیج دانست. این فوتیج ها در اصل فایل های دو تکه ای هستند که به صورت transparent ارائه می شوند. افراد می توانند پس زمینه این فایل ها را جدا کرده و یا پس زمینه های مورد نظر خود را بدان اضافه نمایند. از طرفی افراد می توانند آبجکت های مورد نظر خود را هم بدان اضافه نمایند تا به سبک دلخواهشان بیشتر نزدیک شود. این فوتیج ها در ساخت فیلم های سینمایی کاربرد بسیار زیادی دارند و شامل صحنه هایی از انفجار، تصادف و… هستند. به کارگیری این فوتیج ها نه تنها زیبایی و جذابیت آثار را بیشتر می کند بلکه باعث کاهش هزینه ها در ساخت صحنه های دشوار می شود.

 

استوک فوتیج

این دسته از فوتیج ها هم در ساخت طیف وسیعی از کلیپ ها کاربرد دارند. استوک فوتیج ها به وسیله ی افراد معمولی و با دوربین های عادی و یا حرفه ای تولید می شوند، و هدف آن ها هم استفاده از این تولیدات در سایر کلیپ ها می باشد. شما می توانید یک استوک فوتیج را به راحتی در ساختار کلیپ خود قرار دهید و از آن استفاده نمایید. برای مثال در نظر بگیرید که شما قصد دارید تا در کلیپ خود یک بخش از نمای جنگل را قرار دهید. در این حالت به جای رفتن به جنگل و انجام فیلمبرداری، می توانید به سادگی یک استوک فوتیج از جنگل را قرار دهید. و یا گر تمایل دارید تا در فیلم شما تصویری از یک بنای تاریخی باشد، می توانید به جای سفر به محل آن و انجام فیلمبرداری های پر هزینه، به سادگی از فوتیج مربوط به آن استفاده نمایید. این فاکتور هم نوبه ی خود سبب کاهش هزینه های فلیمسازان می شود. این ساده سازی امور، موجب شده تا این دسته از فوتیج ها محبوبیت بالایی داشته باشند. ( برای مطالعه کاربرد های فوتیج که به طور مفصل راجع بهش صحبت کرده ایم، روی لینک مشخص شده، کلیک کنید.)

 

فوتیج کروماکی

فوتیج کروماکی از دیگر فوتیج هایی است که در بین فیلم سازان محبوبیت بسیار بالایی دارد. این دسته از فوتیج ها عموماً برای مواردی استفاده می شود که در آن ساخت صحنه ها دشوار و یا غیر ممکن باشد. در چنین حالتی، بازیگر در یک پس زمینه سبز به نام پرده کروماکی نقش های خود را ایفا می کند و بعد ها این پرده سبز در طی فرآیند تدوین جدا شده و صحنه های مورد نظر بدان افزوده می شود. این دسته از فوتیج ها عموماً همراه با فوتیج های آلفا مورد استفاده قرار می گیرند چرا که به سادگی می توان پس زمینه ها و کاراکتر های این دو مورد را با همدیگر ترکیب نمود و همین سبب یک خروجی بسیار منحصر به فرد می شود. لازم به ذکر است که این دسته از فوتیج ها تنها در ساخت فیلم های سینمایی استفاده نمی شوند بلکه استودیو های خبرگزاری، مستند ها، موزیک ویدیو ها و… هم به شیوه ای موثر از فوتیج کروماکی استفاده می کنند.

 

فوتیج Overlay

این دسته از فوتیج ها شباهت زیادی به آلفا فوتیج ها دارند، با این تفاوت که این مدل عموماً برای ساخت طرح های نوری مختلف، مورد استفاده قرار می گیرند. در چنین حالتی، فیلم سازان عموماً از یک پس زمینه مشکی استفاده می کنند و در آن جلوه های نوری دلخواه خود را پیاده می کنند که بعد ها می توان این جلوه ی نوری را جدا سازی کرد و در صحنه های دلخواه مورد استفاده قرار داد. لازم به ذکر است که می توان با استفاده از قابلیت هایی مانند Blend Mode در نرم افزار های گرافیکی، طرح های مختلفی به این فوتیج ها داد و افکت های مختلفی را خلق نمود.

 

موشن گرافیک فوتیج

این دسته از فوتیج ها کاملاً مشابه استوک فوتیج ها هستند. با این تفاوت که استوک فوتیج ها دارای صحنه های واقعی هستند و با دوربین های واقعی فیلمبرداری شده اند اما موشن گرافیک فوتیج ها دارای صحنه ها و تصاویری می باشد که به وسیله ی کامپیوتر طراحی شده است. می توان از موشن گرافیک فوتیج ها برای ساخت جلوه های ویژه بر روی صحنه های واقعی استفاده نمود که می تواند باعث جذابیت آن ها شود. به طور کلی می توان این دسته از فوتیج ها را بر روی هر نوع کلیپی اعم از واقعی و یا کامپیوتری استفاده نمود و بسیاری از آن ها بسیار به واقعیت نزدیک هستند و لذا به عنوان جلوه های ویژه در آثار سینمایی به کار می روند. بسیاری از صحنه های مربوط به اجرام فضایی، شخصیت های غیر معمول، اژدها و کاراکتر های مشابه در واقع نوعی موشن گرافیک فوتیج هستند که در ویدیو ها استفاده می شوند.

این موارد مشروحی از انواع فوتیج بود، که شما می توانید در طرح ها و کلیپ های خود از آن ها استفاده نمایید. لازم به ذکر است که تنوع فوتیج ها می تواند بسیار گسترده تر باشد و هر دسته خود می تواند زیر دسته های دیگری هم داشته باشد، اما با این اوصاف می توان بیشتر آن ها را در چهارچوب این ۵ دسته قرار داد.

اگر شما مدل دیگری از این فوتیج ها را می شناسید، می توانید برای ما در بخش نظرات ذکر کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان